EBER GÖLÜ

Türkiye’nin en ilgi çekici göllerinden biri olan Eber Gölü, Afyonkarahisar’ın önemli tabiat zenginliklerinden birisidir. Eber Gölü, çok büyük bir göl olmasına rağmen üzerinde bulunan kamışlardan dolayı büyük kısmı göl değil de çayırlık gibi görünür. Eşsiz tabiat zenginlikleri ve renklerine sahip olan Eber Gölü üzerinde yüzlerce yüzen adacık bulunmaktadır. Ayrıca göçmen kuşların önemli bir göç durağıdır.

Göl çevresinde kamp kurabilir, göle özgü sazan ve turna balıklarını görebilir, gölde kayıkla gezebilir, Dalmaçyalı pelikanı yakından gözlemleyebilir, göl çevresinde yürüyüş yapabilir, sadece bu bölgede yetişen endemik bir tür olan eber sarısını görebilir, kamış ateşinde pişen turna balığı veya sazanı tadabilirsiniz.

KARAMIK SAZLIĞI

Karamık Sazlıkları, Afyonkarahisar ili, Çay ilçesi sınırları içerisinde kalmakta olup, alanı yaklaşık 15.785 hektardır. Karamık Sazlıkları Sulak Alanı sınırları Karamık Beldesinden başlayıp Koçbeyli, Armutlu, Aydoğmuş, Çayıryazı, Göcen, Kılıçyaka, Bulanık, Devederesi ve Orhaniye yerleşim alanlarına kadar uzanmaktadır.

Karamık Sazlıkları, Çay ilçe merkezine yaklaşık 30 km ve İl merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Ortalama yüksekliği 1200 m’dir.

ACIGÖL

Temiz ve doğal sodyum potansiyeliyle dünyada 2’nci sırada yer alan Acıgöl, kapalı havza olmasıyla flamingo, angıt, kılıç, gaga, mahmuzlu kız kuşu gibi 200’e yakın kuş türünün yanı sıra endemik bitkiler ile hayvan türlerine yaşam alanı oluşturmaktadır.

Acıgöl, kuş popülâsyonu bakımından Anadolu’da korunagelmiş en önemli bölgelerden biridir. Bölgede allı turna olarak da bilinen flamingoların en önemli üreme alanlarından olan Acıgöl, doğal güzelliğiyle de fotoğraf tutkunlarının gözde mekanları arasında yer alır. Gölün kenarında kuş gözlem kulesi bulunmaktadır.

AKDAĞ TABİAT PARKI

Akdağ Tabiat Parkı, yılkı atlarının özgürce koştuğu yemyeşil çayırları, el değmemiş ormanları, su kaynakları ve zengin bitki örtüsü ile sadece Afyonkarahisar’ın değil Anadolu’nun da eşsiz yaşam alanlarından biridir. Doğal güzellikleriyle ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakan Akdağ Tabiat Parkı; temiz havası, bol güneş ışığı, tekne turları, bungalov evleriyle her mevsim birbirinden farklı güzellikleri barındırmaktadır.

Alanda geyik ve yılkı atları mevcuttur. Ayrıca alan, koruma altındaki kuş türlerinden kara akbaba, kızıl akbaba, sakallı akbaba ve küçük kartal gibi yırtıcı kuşlarla önemli kuş alanlarındandır.

KARAKUYU SAZLIĞI

Dinar ilçe merkezinin yaklaşık 16 kilometre doğusunda bulunan sulak alandır. Afyonkarahisar-Antalya karayolu, alanın hemen yanından geçer ve gölün doğu ve güneydoğusunu çevreler. ÖDA’nın kuzey ve doğusunu Karakuş Dağları’nın batı uzantısı, güneyini ise Söğüt Dağları’nın kuzeydoğuya yaptığı uzantı sınırlandırır. Karakuyu Sazlığı; sulama, taşkından koruma ve elektrik üretimi amaçlarıyla Büyük Menderes Nehri’nin kaynağında, DSİ tarafından uzunluğu 14,647 metreye ulaşan seddeler inşa edilerek meydana getirilmiş bir  yapay sulak alandır. Sazlığın ana kaynağı, alanın kuzeydoğusundaki Eldere köyünün içinden çıkan tatlı su kaynağıdır. Sazlığı besleyen ana kaynak bu olmakla birlikte güneydeki İncesu köyünden ve kuzeydeki Kumalar Dağı’ndan gelen mevsimsel dereler de gölete akar.

EMRE GÖLÜ

İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabası yakınlarında bulunan Emre Gölü, doğal yolla oluşmuş bir göl olup yağış dönemlerine bağlı olarak alanı daralır veya genişler. Frig Vadisi’nin birçok tarihi ve doğal güzelliğinin görülmesine imkân sağlayan göl, aynı zamanda göçmen kuşların durağı konumundadır.

Emre Gölü’nde Kral Midas Gemisi ile göl üzerinde tekne turu yaparken gölün etrafında yer alan Frig kaya anıtlarını gözlemleyebilir, bölgeyi bisiklet ve atv turu ile keşfedebilirsiniz. Bunların yanı sıra Emre Gölü’nde at safarisi, sıcak hava balon uçuşu, kamp keyfi yapmak da mümkün.

PERİ BACALARI

Günümüzde Eskişehir, Kütahya ve Afyon il sınırları içerisinde kalan bölgeye yayılmış olan ve Frigya medeniyetinden izler taşıyan tarihi kalıntılar ve antik eserleri bünyesinde barındıran Frig Vadisi’nde, jeolojik yapısından kaynaklı olarak en fazla Afyonkarahisar il sınırlarında peri bacalarına rastlanıyor.