Zafer Yürüyüşü

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 1922 yılının 25 Ağustos’u 26’ya bağlayan gecesinde Şuhut’a gelmiş, beraberindeki Fevzi ve İsmet Paşalarla Kocatepe’ye yürümüş, burada şafak sökerken verdiği  “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!..” emriyle Büyük Taarruzu başlatmıştır.

26 Ağustos’tan 30 Ağustos’a Kocatepe, Çiğiltepe, Sincanlı Ovası ve Anıtkayasıyla Afyonkarahisar toprakları ve Dumlupınar Meydanı nice yiğitliklere,  nice meydan okumalara, nice ölümü korkutmalara şahitlik etmiş, bir hilal uğruna nice koç yiğitler kara toprağın bağrına düşmüş, ancak zafer inananların olmuştur.

Şuhut’tan başlayıp Kocatepe’de sona eren bu 19 kilometrelik yol, Türk milletini istiklâl mücadelesinde zafere götüren bir yoldur.  Kocatepe’den Dumlupınar’a her karışı şehit kanıyla sulanmış bu vatan topraklarını ziyaret, en az Çanakkale’yi ziyaret  kadar kıymetli ve kutsaldır.   Bu idrak ve şuurla kahraman ecdadın torunları olarak, aradan uzun seneler geçmiş olsa da yüzlerce kilometre uzaklardan yollara düşüp, Büyük Zafer Yürüyüşünde her geçen yıl daha yoğun katılımla ve o günkü ruh ve heyecanı yaşayarak ecdadın izinde yürümekteyiz.