Bolvadin

Bolvadin derin ve uzun bir alüvyon ova üzerine kurulmuştur. Anadolu´nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bolvadin, antik Paroreos Phrygia (Yanık Frigya) vadisinde kurulmuştur. Arkaik devirde bir site şehri olan Bolvadin, Afyon bölgesindeki 52 yerleşim biriminden birisiydi. Anadolu´daki bütün tarihi devirleri yaşamıştır. Romalılar zamanında Polybotum isminde il merkezidir.  M.S. 133 tarihinde Polybotum´u ziyaret eden Roma kralı Hadrianus adına 3 cins para basılmıştır. Bizans zamanında "Polybotos" ismiyle anılmıştır. Çevresini etkileyen sosyal ve kültür şehri olmuştur. Bolvadin, Malazgirt Savaşı´ndan sonra 1107 tarihinde yapılan Bolvadin Savaş sonunda Emir Menkülek Bey tarafından Türklerin eline geçmiştir. Bolvadin Savaşı, Anadolu´nun Türkleşmesinde önemli bir rol oynamıştır.
Bolvadin Selçuklular zamanında "Karahisar-ı Devle" ismiyle anılan Afyonkarahisar´a bağlı 10 kadılıktan birisi olup yeniden imar edilmiştir. Büyük bir ticaret merkeziydi. Hz. Mevlana´nın oğlu Sultan Veled, Afyonkarahisar’ı ziyareti sırasında "Bolvadin Mevlevihanesi"ni açmıştır. 
Bolvadin, Selçuklular yıkıldıktan sonra Eşrefoğulları, Sahipataoğulları ve Karamanlılar´ın eline geçmiştir. Bolvadin, Sultan I. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katıldı. Bolvadin, Kurtuluş Savaşında stratejik yönden önemli bir merkez olmuştur. Birinci ve İkinci Ordu Bolvadin´de kurulmuştur. 
Büyük bir kültür merkezi olan Bolvadin´de ticari hayat ve sanat çok gelişmiştir. 1831 yılında yapılan nüfus sayımındaki istatistiklere göre 150 çeşit meslek grubu vardır. Ziraat Bankası 22. şubesini 1873 yılında Bolvadin´de açmıştır. Bunu takiben Osmanlı Bankası ve Akşehir Bankası da şube açmışlardır. Daha sonra Bolvadinliler 1 Haziran 1914 yılında, Osmanlı Döneminin ilk özel bankalarından olan "Bolvadin İktisadi Osmani Bankası"nı kurmuştur. 
Bolvadin´deki en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Afyon Alkoloid Fabrikası 1981 yılında deneme üretimi ile hizmete girmiştir. Türkiye´deki tek Alkoloid fabrikasıdır. Yaklaşık olarak 500 çalışanıyla yılda 50-90 ton arasında afyon (morfin, hidrat, kodein v.s.) imal edilmekte ve bu imalâtın büyük bir bölümü ihraç edilmektedir. Diğer bir önemli sanayi kurulularından biri de emaye mutfak eşyaları üretimi yapan Avşar Emaye Sanayidir. Bu fabrikada yaklaşık 500 işçi çalışmakta olup, imal edilen mutfak eşyalarının %90nı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihraç edilmektedir. Bunların dışında kereste, yem, un ve tuğla fabrikaları bulunmaktadır. 

Neresi Ziyaret Edilir: Eber Gölü, Kırkgöz köprüsü, Kırık Minare, Yedikapı yeraltı şehri, Kemerkaya kalesi, Kızlar evciği, Eber gölü, Horan parkı, Sahabei Kiram Abdulvahap Hazretleri Kabri, Abdülkadir Geylani Türbesi, Alaca Camii, Çarşı Camii, İmaret Camii ve Bolvadin Belediye Kent Müzesi.

Ne Yenir: Fırın eti, etli pilav, bamya çorbası, yaprak sarması, keşkek, arabaşı, kıymalı peynirli ve ıspanaklı börek ve bükme, peynirli, ıspanaklı ve patatesli gözleme, kaymak, ekmek kadayıfı

Ne Alınır: Sucuk, kaymak, patatesli ev ekmeği, haşhaş ve ezmesi, yastık, hasır, iğne oyalı çeki ve patik

Efsanesi: Kızlar evciği rahatsız olan kadınların oraya giderek şifa bulduğu ve akşam hava karardıktan sonra gözle görülmeyen ama seslerin geldiği düğün kızlarının def çalarak oynadıkları söylenir.

 
Nerede Kalınır:

Bolvadin Öğretmenevi

İletişim : + 90 272 612 76 22
Konum : Konak Mah. İstasyon Cad. No:125 BOLVADİN

Borsa Tatil Köyü
İletişim : + 90 272 612 50 05
Konum : Bağlarbaşı Mah. Çevre Yolu Üzeri Otogar civarı BOLVADİN

Polybotum Otel
İletişim : + 90 272 612 72 12
Konum : Ali Efendi Mh. İstasyon Cd. No:1 BOLVADİN

Fidan Otel
İletişim : + 90 272 612 91 92
Konum : Çevreyolu Üzeri Otogar Karşısı BOLVADİN