Sinanpaşa

İlçenin MÖ. 4000’li yıllardan günümüze kadar çeşitli medeniyetlere sahne olduğu, Tınaztepe’deki otuziki inler ve Taşoluk Beldesindeki gerdeklik ve altı kapılı inler Frig Kaya Yerleşimlerinin, Çobanözü ve Yörükmezarı Köyünde M.S. 6. Yüzyılın birinci yarısında yasaklanan Hırıstiyanlığın kalıntıları olan kilise, çeşme ve hırıstiyan mezarlarının bulunduğu bilinmektedir. Sinanpaşa Ovası'nın ortasında bulunan Küçükhüyük Kasabası’ nda yapılan yüzey araştırmalarında, MÖ 3000'li yıllarda insanların buralara yerleşmiş olduğu anlaşılmaktadır. Zaman içerisinde Hititlerin, Romalıların ve Bizanslıların hâkimiyeti altında kalan yöremiz, XII. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir.  Sinanpaşa ilçe merkezine adını veren Sinan Paşa, Akkoyunlu Devleti'nin ileri gelen beylerinden Mehmet Bey’ in küçük oğlu olup 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet ile Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan arasında yapılan Otlukbeli Savaşı'ndan sonra babasıyla Fatih Sultan Mehmet'e sığınmış, sarayda ve Enderun'da eğitim görmüştür. Pek çok sefere katılan ve sancaklarda görev yapan Sinan Paşa ihtiyarlığı yüzünden emekli olmuş, Rumelindeki arpalık zeameti köylerine karşılık Sincanlı ovasında Çathöyük ve Küçükhüyük köyleri kendisine arpalık olarak verilmiştir Çathöyük Köyü, yani şimdiki Sinanpaşa, Kırka ve Ahmetpaşa mevkiinde cami, imaret, okul ve hamam yaptırmıştır. Çiftliğine 10 hizmetkârını yerleştirmiştir. Halk Cami etrafına birer ikişer yerleşmiş ve çiftlik Sinanpaşa adını almış, Sincanlı'nın kadılık merkezi olmuştur. Sinanpaşa 1894 yılında nahiye merkezi olmuş, bu durum Yunan işgaline kadar devam etmiştir. 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile perçinleşen Türk zaferiyle birlikte Yunanlıların işgalinden kurtarılmıştır. Sinanpaşa, 1953 yılında ilçe merkezi hâline gelmiş ve Sincanlı ismini almıştır. Sincanlı olan ilçe adı 2004 tarihinde TBMM tarafından Sinanpaşa olarak değiştirilmiştir.

Neresi Ziyaret Edilir:

Tarihi Yerleri: Sinanpaşa Külliyesi, Paşa Camii, Uzun Ambar,Tarihi Üniversite Binası, (Sinanpaşa), Boyalı Kureyş Baba Külliyesi (Boyalı Köyü),

Şehitlikler: Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Atatürk Anıtı, Yıldırımkemal Şehitliği  

Piknik Alanları ve Doğal Güzellikleri: Taşoluk, Serban, Ahmetpaşa, Kırka Beldeleri mesire ve piknik alanları, Nuh, Tazlar Yörük mezarı köyleri piknik alanları, Suuçtuğu Şelalesi (Çobanözü Köyü), İstiklal Tanıtım Merkezi ve 26 Ağustos Tabiat Parkı,(Akören Kasabası) ziyaret edilip görülmesi gereken yerler olup, bu alanlara ulaşım özel araçlarla sağlanmaktadır.
 
Ne Yenir: Gözleme(İzmir Yolu Çalışlar Köyü)Yöresel kahvaltı ve ızgara (Uğrak Mola Yeri Antalya Yolu Akören Beldesi)
 
Ne Alınır: Her belde ve köyde taş fırınlarda patatesli köy ekmeği yapılmakta olup yaklaşık 1 hafta tazeliğini korumaktadır. Bal (Taşoluk Beldesi), günümüzde sayıları yok denecek kadar azalan taş değirmen ile öğütülen un (Kırka Beldesi), kaymak böreği (Düzağaç Beldesi), Bütün belde köylerimizde kızlarımızın el örmesi iğne oyası,patik vb.

Nerede Kalınır:

Akdağ Pansiyon
İletişim : + 90 536 448 02 62
Konum : Akpınar Mah. Çiğiltepe Cad. No:23 SİNANPAŞA

Karaman Pansiyon
İletişim : + 90 532 666 61 49
Konum : Bahçelievler Mh. Atatürk İ.Ö.O Yanı No:28 SİNANPAŞA

Zehra İnan Pansiyon
İletişim : + 90 272 311 77 47
Konum : Ali Çetinkaya Mah. Murat Cad. No:6 SİNANPAŞA