İscehisar

İscehisar; Tarihin, sanatın, kültürün ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu mermerin bütün dünyaya tarih yazdırdığı bir şehirdir. Yapılan araştırmalardan anlaşıldığına göre M.Ö.3000 yani Eski Tunç çağından itibaren yerleşim vardır. Şehrin bilinen ilk ismi Dokimeiondur. Hellenistik dönemde Büyük İskender’in generallerinden Dokimos tarafından kurulduğu aşikardır. Şehrin kuruluş sebebi; bugün Bacakale denilen mevkii civarında beyaz ve menekşe mermer yataklarıdır. Nasıl ki Hititler bazaltı, Frigler tüfü kullanmışsa aynı amaç için Grekler de daima mermere ihtiyaç duymuşlardır. Fakat Hellenistik dönemde mermer ocaklarına rastlanılamamaktadır. Sebebi ise bütün Akdeniz civarını kaplayan Roma İmparatorluğunun burada yer alan en büyük mermer ocaklarının Hellenistik dönemde izlerini silmiş olmasıdır.
Roma döneminde Dokimeion’ da mermeri işleyen atölyeler bulunduğu ve bunları işleyen heykeltıraşların yetiştirildiği bulunan eserlerle ispatını bir kez daha göstermiştir. İscehisarda çıkan mermerler sadece Anadolu’daki önemli şehirlere değil, Kuzey Afrika ve başta Roma olmak üzere İtalya’ daki birçok şehre ihraç edilmekteydi. Bu meşhur mermer ocaklarından “Afyon şekeri” diye adlandırılan beyaz mermer ve bugün “menekşe” denilen, Roma döneminde de çok rağbet gören kırmızı lekeli beyaz mermer çıkar; ama İscehisarda (merkez) hiç mermer yoktur çünkü kasaba siyah bazalt tepeleri üzerinde yer alır. İşte “İscehisar” adı “is” kelimesinden gelir ve anlamı “Karacakale”dir.
Günümüze kadar gelmiş olup İscehisar'da sergilenen Roma ocaklarından çıkmış, yüzlerce hammadde blok ve sütun üzerinde yer alan Latince yazıtlar, ocakların yüzyıllar boyunca süren idari düzeni hakkında arkeologlara paha biçilemez bilgiler vermektedir.

TURİZMİN BEŞİĞİ FRİG VADİSİ VE PERİ BACALARI
Frig vadisi; Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerini kapsamaktadır. Afyonkarahisar bölgesinde bulunan bölümü İscehisar İlçesi, Seydiler Beldesinin 5.km güneyinde bulunan peribacalarından başlayarak, İhsaniye-Döğer kasabasına kadar geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Bu coğrafyada peribacaları, Frig kaya anıtları, mezarları, metropolleri görülmeye değer çok önemli kültür mirasımızdır. Yerli ve yabancı turistler için doğa ve tarihin iç içe olduğu gezilip görülebilecek önemli değerlerimizdir.
İscehisar İlçesi, Seydiler Beldesi  peribacaları, kaya yerleşimleri, Kırkinler kaya yerleşimi, Çatağıl kaya yerleşimi, Alanyurt köyü- Selimiye kaya mezarları, Olukpınar köyü peri bacaları ve kaya yerleşimleri Ağınönü inleri, Alanören-Alanyurt mezar odaları bütün  turistlerin gezerek güzel zaman geçirip yeni keşifler yapabilecekleri muhteşem bir cografyadır.

Neresi Ziyaret Edilir: Frig Vadileri, Tarihi Koca Köprü, Konarı Köy Konağı, Bacakale Antik Mermer Ocağı, Ağındağı ve Doğlat Yaylaları, Seyid Hasan Basri Hazretleri Türbesi gezilip görülmeye değerdir. Bu alanlara araçla çok rahat gidilebilmektedir.

Ne Yenir: İscehisar katmeri, bükmesi, haşhaşlı pidesi ve tabiî ki kendine özgü eşsiz lezzetiyle mermerde mangal yemeden asla dönülmez.

Ne Alınır: Mermer süs eşyaları ve objeleri.

Efsanesi: Kırk Kavak Türbesi: Hasan Basri Hazretlerinin askerlerinin mezarlığı olan alandan herhangi bir nesne götürülmediği götüren kişinin ise geceleyin uykusundan uyandırılıp, götürdüğü ağaç,yaprak vb. tekrar oraya bıraktırılır. Bırakmaz ise o kişi sürekli rahatsız edilirmiş. Aynı zamanda buraya uzun zaman çocuğu olmayan kadınların gelerek dua edip, kısa zaman sonra erkek çocuğu sahip oldukları da rivayet edilmektedir.
 
Nerede Kalınır:

İscehisar Öğretmenevi
İletişim : + 90 272 512 50 35
Konum : Eski Hamam Mahallesi Afyon Caddesi Özel İdare İşhanı Kat:4-5 İSCEHİSAR

İscetaş Otel
İletişim : + 90 272 341 57 45
Konum : Eski Hamam Mahallesi 
Sağlık Caddesi No:2  İSCEHİSAR