İhsaniye

İhsaniye İlçesinin Tarihi Frigyalılar devrine kadar uzanmaktadır.   Döğer, Ayazini ve Kayıhan yerleşim birimleri Kapıkayalar, Aslantaş, Maltaş ve Yılantaş isimli ibadet yerleri ile mezar oldukları sanılan tarihi kalıntılar Frigler dönemine aittir.
Bölge Pers, Helen, Roma ve Bizanslıların egemenliğine girmişse de bu medeniyetlerden günümüze kadar yaşayabilen eser ya da iz kalmamıştır.
Anadolu’ nun 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türklerin yerleşimine açılması sonucunda bazı Türk boylarına mensup kafilelerin bu bölgeye yerleştikleri sanılmaktadır. Döğer ve Alanlı bölgelerinin Oğuz Türkleri tarafından 1085 yıllarında  iskan edildiği tahmin edilmektedir.
Osmanlı döneminde 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı (93 harbi) sırasında Bulgaristan’ın Silistre, Pazarcık İlçesine bağlı Şahinler Köyünden gelen göçmenlerin yerleşmesiyle 1888 yılında köy olarak kurulmuştur.
Göçmen olarak gelen halkın bu yöreye iskanından sonra, iskan yerine Belcemeşe adı verilmiş sonradan demiryolu hattının geçmesiyle bu yörede kurulan istasyona verilen İhsaniye adını alarak ad değişikliğine uğramıştır. İhsaniye 1 Nisan 1959 tarihinde ilçe olmuştur.
 
Neresi Ziyaret Edilir: Gazlıgöl ve Yaylabağı bölgesinde bulunan kaplıca, ilçemizde sınırları içerisinde bulunan Frig Vadisinde sayısız tarihi eser  ve Döğer kasabasında bulunan Emre Gölü ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yenir: İhsaniye Çaltepe Sosyal Tesisleri'nde sucuk gömme

Ne Alınırİhsaniye Patiği.

Nerede Kalınır: İlçeye en yakın konaklama tesisleri aynı zamanda Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi içerisinde bulanan Gazlıgöl ve Yaylabağı Kasabalarındadır.