Bayat

Afyonkarahisar- Ankara karayolu üzerinde İl merkezine 46 km uzaklıkta olan Bayat 1987 yılında ilçe olmuştur.  Bayat ilçesi Oğuz Türklerinin Bayat boyu tarafından 1147'de bugünkü yerinde Bayat Çayının kenarında kurulmuştur. Barçınlı ve Han Barçın adlarıyla da anılan Bayat ilçesi İstanbul-Bağdat kervan yolu üzerinde olduğundan Bizans ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir konaklama yeri olmuştur.

Nerede Kalınır: Konaklama yerleri (otel, misafirhane gibi ) yoktur. İlçeye en yakın yer olarak İscehisar'da konaklanabilir. 

Neresi Ziyaret Edilir:
Kurt ini: İlçenin 3 km. kuzeyinde doğal bir mağaradır. İçinde dikitler vardır. Mağaranın içerisinde 25–30 metreden ileri gidilememektedir.
Ahalar, Kavak Elecek, Çam dağı ve Asarcık Örenleri:  Selçuklulardan kalma köy yerleşim yerleridir. Ahalar da Selçuklu köy yapısı genel çizgileriyle ayaktadır.
Kümbet: Osmanlı uç beyliği ile Bizanslıların pazaryeridir. Yakın çevrelerde hem Hıristiyan, hem de Müslüman gömütlükleri vardır.
İnpazarcık: Friglerin Midaus adlı kutsal yerleşim yeridir.    
Asar Kale (Sidre): Bizanslılardan kalma din merkezi ya da metropolitlik olup üstünde bir manastır yıkıntısı ile bazı Bizans yapıtlarının kalıntıları bulunmaktadır. Doruktaki bir mağara ağzında Meryem ana tablosundan renkli izler kalmıştır.
Elicek Mağaraları: Mağaraların içirisindeki kaya mezarları ve bazılarının kapılarındaki yazılar dikkati çekmektedir.
Kayalı Taş: Bayat yaylasında, iki kaya arasından çıkan içimi tatlı ve güzel kaynak suyudur. Etrafını Bayatlılar ve yöre insanları ilkbahar ve yaz aylarında piknik alanı ile mesire yeri olarak kullanırlar.
Köroğlu Beli: Ankara-İzmir asfalt yolu üstünde tesis ve orman içindeki günübirlik tesisler ile  güzel ormanın içerisinde güzel bir mesire yeridir.
Demirli Dede: Yatırın başında yüzlerce yıllık kalın gövdeli görülmeye değer bir ardıç ağacı mevcut olup yolu oldukça sarptır.
Eysenlik: Havası ve suları ile ünlü bir yayladır. Bir zamanlar iri bir çam ağacının çatal olan kökleri arasından kaynak suyu fışkırmakta idi.
Çatal Çeşme: Kır çiçekleri, suları ve çam ağaçları yönünden görülmeye değer bir yerdir.

Ne Yenir: Yöresel yemekler olarak; bükme, katmer, haşhaşlı pilav, arabaşı çorbası 

Ne Alınır:Yöresel Kök Boyalı Bay
at Kilimleri.