Kaymak&Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

 
Kaymak; süt, bal veya şekerle karıştırılıp tüketilebilen, ayrıca kaymaklı lokum ve kaymak şekeri gibi bazı şekerlemelerin içine katılabilen lezzetli bir süt ürünüdür.   Kaymağın lezzeti; üretimde kullanılan sütün çeşidine göre değişebilmektedir.

Yağ oranının ve kuru madde miktarının fazla olması nedeniyle, kaymak yapımında ideal süt olarak kabul edilen Manda sütünün kaymağı kalın, beyaz renkte ve koyu kıvamlıdır. Türkiye'de birçok bölgede kaymak üretilmektedir. Ancak Afyon Kaymağını diğer kaymaklardan ayıran manda sütünden yapılmasından dolayı lezzetidir. Afyonkarahisar’ın coğrafi konumu ve coğrafi özellikleri, rakımı, sert iklim şartları, doğal kaynak suları, sahip olduğu mera ve otlaklar, mandaların daha çok doğal otlak ve yaylalarda çeşitli otlar yiyerek beslenmeleri, besiye çekildiklerinde özellikle Afyon’a özgü haşhaş küspesi ile beslenmeleri mandaların sütlerine ayrı bir lezzet vermektedir.


Afyon Kaymağı kaymak kahvaltıların ve tatlılarında vazgeçilmezidir. Sabahları bir dilim ekmeğin üzerine sürülen bal ve kaymakla gün boyu yetecek enerjinizi alabilirsiniz.

Soru               :Afyonkarahisar’da ne meşhurdur ?
Cevap            :Ekmek Kadayıfı.
Soru               :Neden meşhurdur?
Cevap            :Kaymağı yüzünden.