Hüdai Termal Turizm Merkezi

Konum:
Sandıklı/Afyonkarahisar

Sandıklı İlçemizin 8 km güneyinde bulunan Hüdai Kaplıcası Afyonkarahisar şehir merkezine 68 km uzaklıktadır. Çamur banyolarıyla ünlü olan termal turizm merkezi 3 adet 5 yıldızlı oteli, 2 adet termal oteli, 281 apart dairesi ile toplamda 3.289 yatak kapasitesine sahiptir.
Hüdai Termal Turizm Merkezi’nin sıcaklığı  68ºC’yi bulan, radyoaktivitesi 13 ile 25 eman arasında değişen,  pH değeri ise 6,6 ile 7 civarında olan şifalı sularının  banyo tedavisinde, romatizmalı hastalara, iltihaplı romatizmalara, siyatik ve kas ağrılarına, kadın hastalıklarına iyi geldiği gözlenmiştir. İçmece olarak sindirim sistemi bozukluklarına; solunum yolu ile de yapılan inhilasyon tedavilerinde yararlı olduğu görülmüştür.
Çamur Banyosu: Kaplıca bölgesinde bulunan az kumlu kil toprak, havuzlarda 68 C’lik termal su ile karıştırılarak hazır hale getirilir. Hastanın başı ve göğsü dışarıda kalacak şekilde hasta çamura gömülür. Günde bir kez alınan çamur banyosunun, romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri, çocuk felçleri ve kadın hastalıklarına yararlı olduğu gözlenmiştir.