Frig Vadisi & Gazlıgöl Kaplıcaları

Frig Vadisi:


Döğer & Göynüş Vadisi & Ayazini


Güne bir tarihçi ve bir yürüyüşçü gibi başlayıp Döğer çevresinde gezintiye çıkın. Alanda harabeler Friglerden Türklere  kadar olan örnekleri içerir. Keşfedinize, Afyonkarahisar'ın yaklaşık 50 km kuzeyinde Döğer'den başlayın. D665 karayolunu kuzeyinde Eskişehir'e ilerleyin ve 22 km sonra Gazlıgöl'den sola dönün. Kasabanın merkezindeki Döğer Kervansarayının tarihi 1434 yılına kadar uzanır (eğer kilitliyse, kervansaryın karşısındaki belediye binasından anahtarı isteyin).  Buradan yol sizi nilüferlerle kaplı kenarındaki tepede Yunus Emre tekkesinin ve  merdiven gibi oluşumlardan meydana gelen bir kaya kütlesi olan Kırk Merdiven Kayalıklarına götürür. Burdan yol Kapadokya’yı andıran peribacaları adı verilen kaya oluşumlarının olduğu Bayramaliler ve Üçlerkayasına 4 km. devam eder.

Bayramalilerden sonra, Göynüş Vadisi Eskişehir- Afyonkarahisar karayoluna 2 km.’lik yürüyüş mesafesindedir. Vadide Friglerin aslan figürleriyle bezenmiş Aslantaş, Yılantaş ve Maltaş ünik anıtları bulunur.

Bölgede gezinirken Frig dönemine transfer olmuş gibi hissedeceksiniz. Öğle yemeğinizi Ayazini köy merkezindeki Şerife Bacı’nın yerinde gözleme ve ayran ile yapabilirsiniz
Ayazini'ye ulaşmak için Gazlıgöl'ün yaklaşık 9 km kuzeyinde D665 yoluna doğru dönün. Kapadokya'yı anımsatan Metropolis de bir kaya yerleşmesi, apsisi ve kubbesi kaya yüzüne oyulmuş  Bizans Kilisesi ve aslan, güneş ve ay gibi oyuntuları olan kaya mezarları vardır.

Seydiler Karakaya / İscehisar