Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Sabah:Kentsel Sit & Karahisar Kalesi
Afyonkarahisar’daki ilk gününüze Yukarı Pazar- Kentsel Sit’de başlayın. Çevredeki yapılar, camiler ve hamam sizi 1900’lerin Osmanlı zamanına ve 1300’lerin Selçuklu zamanına götürsün. Kahvaltınızı buradaki bir konak restaurantta yapabilirsiniz. Afyonkarahisar’ın simgelerinden, turun can alıcı noktalarından olan ve kesinlikle kaçırılmaması gereken Karahisar Kalesi’nden şehri ve insanların günlük koşuşturmalarını izleyebilirsiniz. Kalenin zirvesinden 226 metre yükseklikten şehrin muhteşem manzarasını kaçırmamalısınız.
Turunuza 13. yüzyıldan kalma 40 tane ahşap el yapımı sütünlü Ulu Camiyi ziyaret ederek devam edebilirsiniz.
Karahisar Kalesinin etrafını çevreleten resmedilmeye değer eski mahallelerde dolaşın. Eski konakların resimlerini çekin. Sokaklar boyunca yürüyün ve eski zamanları yaşayın. Eski bir Türk Hamamı olan 1800’lerde yapılmış restore edilmiş Millet Hamamını(Kültür ve Semt Evi) ve biraz ilerisindeki 1600’lerde Mevlana’nın torunlarından Sultan Divanî ve dervişlerin yaşadığı Mevlevihaneyi ve Türbe Camii’ni ziyaret edin. Eski bir konakda ya da Uzun Çarşı’daki restaurantların birinde öğle yemeği olarak geleneksel Afyon yemeği yiyebilirsiniz. Uzun Çarşı boyunca restaurantlar ve sucuk, lokum,kaymaklı ekmek kadayıfı ve haşhaşlı hamurişleri tadabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Öğle yemeğinden sonra ise kaçırılmaması gereken Afyonkarahisar’ın simgelerinden olan Utku Anıtını ve Zafer Müzesi’ni görebilirsiniz.


 

Öğleden sonra: Arkeoloji Müzesi ve Akarçay Rekreasyon Alanı


Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi tarihseverler için Afyonkarahisarın en önemli cazibe yeridir. Müzenin zengin kolleksiyonu görmeye değerdir.

Müzeyi ziyaret ettikten sonra Akarçay Rekreasyon Alanına gidin. Bir bardak çay veya lokumla birlikte servis edilen Türk kahvesi için. Bisiklet kiralayın ve Akarçay boyunca bisiklet kullanın veya Akarçay’da gemi turu yapın. İnsanlara sunduğu geniş aktivitelerle  hiç şüphe yok ki Akarçay sizi kabuğunuzdan çıkartacaktır.