Termalin Keyfini Sürmek


Türkiye'de ''termal" denilince akla ilk gelen merkezlerden Afyonkarahisar, beş yıldızlı otelleri, yenilenen tesisleri, çamur banyoları, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleriyle şifa arayanların vazgeçilmez adresi oluyor.
 "Kaplıca ve sağlık turizmi" denilince ilk akla gelen illerden Afyonkarahisar, sahip olduğu potansiyelle her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Termal sularımız, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen bir terapi  imkanı sunuyor. Fiziksel ve ruhsal açıdan yüksek oranda iyileştirici, arındırıcı ve tedavi edici özellikler taşıyor. Cilt hastalıkları, akciğer, karaciğer, romatizma gibi birçok rahatsızlığı tedavi edici etkisi bulunduğu ve 5 bin yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilen kaplıcalarımız şifa dağıtırken, huzurlu bir tatilin de kapılarını sizlere açıyor...

Türk Hamam Kültürü

Türk kültüründe önemli bir yeri var hamamın. Hatta yurt dışında en bilinen kültürel mirasımız desek yeridir...  

Peki, hamam kültürü hakkında ne biliyoruz?

Geçmişi Romalılara kadar uzanan hamamlar, Türklerin İslamiyet’i kabul etmeleri ve İslam dininin temizliğe verdiği önemle birlikte, kültürümüzde önemli bir yer edinir kendine. Türk halkı için hamama gitmek adeta bir ritüeldir. Belki de bu yüzdendir ki, hamama gitmek için bahanesi çoktur eskilerin… Gelin hamamı, damat hamamı, adak hamamı, şirket hamamı, hamamda kız beğenme gibi bahanelerle hamama gidilir, türlü eğlenceler düzenlenir. Eskiden yıkanmak için hamama gidenler, bunu tam bir festival havası içinde gerçekleştirirmiş. Hamama, havlu, fırça, kına, sürme, bir kalıp Girit sabunu ve sedef kakmalı nalınlarıyla beraber ve hizmetkârlar eşliğinde gidilirmiş. Bu törensel hazırlık, hamamda bir kaç saatin değil, neredeyse bir günün geçirilmesinden kaynaklanır. Ayrıca hamam sefasına eşlik edecek yiyecek, içecekler de ihmal edilmezmiş…

Afyonkarahisar, termal sularının beslediği, eşsiz mermerlerinin süslediği Türk hamamları ile kültürel mirasımızı yaşatmaya devam ediyor.

Termal sularla beslenen hamamlarımızda, kesenin, köpük masajının, hamam taşına yatmanın keyfini dilediğinizce yaşayın. Ayrıca yüzme havuzu, sauna, buhar odası, termal havuz, kar çeşmesi, çamur banyosu, özel aile banyosu, masaj, solaryum cilt bakımı, hidroterapi, ozon terapi, vücut bakımı, aromaterapi  gibi hizmetleri ile tatilinize şifa, huzur ve eğlenceyi katmak sizin elinizde….

EHTTA(Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği) 'ne Üyelik


Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA), Avrupa'daki tarihi termal kaplıca kasabalarını temsil eden bir üyelik kuruluşudur.
EHTTA 2009 yılında Brüksel'de (Belçika) altı Kurucu Üye - Acqui Terme (İtalya), Bath (İngiltere), Ourense (İspanya), Salsomaggiore Terme (İtalya), Spa (Belçika) ve Vichy (Fransa) tarafından kuruldu.
 
2010 yılından bu yana Avrupa Konseyi tarafından Kültürel Rotalar programının bir parçası olarak Avrupa Tarihi Termal Kentler Rotasını yönetmek için sertifikalandırılan birliğin halen 6 ana kurucu üyesinden hariç 18 ülkede 49 üyesi bulunmaktadır. Bu üyelerin hepsi  zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan ve termal sularını sağlık ve refah için kullanan kentler ve bölgelerdir.
Afyonkarahisar, bu önemli birliğe 14.03.2019 tarihinde üye olmuştur.

https://ehtta.eu/portal/
https://ehtta.eu/portal/afyon-turkey/
Termalin Keyfini Sürmek Afyonkarahisar'da bir başka güzel.